“Rossija Segodņa” preses centrā prezentēta Latviju noniecinoša “dokumentālā filma”

Publicēts

Vakar, 2.februārī, propagandas aģentūras “Rossija Segodņa” preses centrā tika prezentēta bijušā “Baltnews” redaktora, arī bijušā Tatjanas Ždanokas palīga Eiroparlamentā Andreja Jakovļeva tā dēvētā dokumentālā filma “Aizmirst latviešu snaiperi” (“Забыть латышского снайпера”). A.Jakovļevs zināms arī kā viens no apsūdzētājiem Valsts Drošības dienesta krimināllietā pret 14 žurnālistiem par Eiropas sankciju pārkāpšanu, sadarbojoties ar Kremļa propagandas ruporiem Baltijas valstīs “Baltnews” un “Sputnik”.

Teorijā filmas sižetiskajai līnijai būtu jāvijas ap Sarkanās armijas latviešu strēlnieku korpusa karavīru varoņdarbiem un latviešu izcelsmes snaipera Jāņa Vilhelma likteni. Realitātē gan tā ir vairāk nekā stundu gara Kremļa propagandas naratīvos balstīta Latvijas nomelnošanas kampaņa, pamatā koncentrējoties uz valsts demonstrēto atbalstu Ukrainai un atbrīvošanos no okupācijas pieminekļiem pēc Krievijas uzsāktā kara 2022.gada februārī.

Galu galā par filmas galveno “varoni” kļuvis nevis kāds vēsturisks tēls, bet gan viens no dedzīgākajiem padomju pieminekļu aizstāvjiem un nu jau gāztā Pārdaugavas okupekļa t.s. “Nakts sardzes” izveidotājiem – Jelgavas domes deputāts Andrejs Pagors (LKS). Viņš, tāpat kā Daugavpils un Rēzeknes mēri Andrejs Elksniņš un Aleksandrs Bartaševičs (vismaz vēl tobrīd – “Saskaņa”), cildināti par centieniem glābt vēsturisko “patiesību” Latvijā.

A.Jakovļeva filmas prezentācijā klātienē piedalījās gan viņš pats, gan arī pašreizējais propagandas resursa “Baltnews” redaktors, bijušais rīdzinieks Andrejs Starikovs, kā arī Sanktpēterburgas valsts universitātes Eiropas studiju katedras profesors Nikolajs Meževičs un Ārvalstīs dzīvojošo tautiešu atbalsta un tiesību aizsardzības fonda (Pravfond) vecākais padomnieks Sergejs Žiganovs. No A.Jakovļeva un S.Žiganova sacītā noprotams, ka filma tapusi, pateicoties “Pravfond” nodrošinātam atbalstam, t.i., visticamāk tikusi tieši caur fondu finansēta no Krievijas federālā budžeta līdzekļiem.

Preses konferences ietvaros tika paziņots, ka savu pirmizrādi Krievijā šis propagandas materiāls pret Latviju piedzīvos 11.februārī telekanāla “Rossija 24” ēterā. Savukārt īsi pēc konferences A.Jakovļevs to paguva publicēt savā YouTube kanālā “Rakurs.lv”. Šī ir jau piektā šajā kanālā izvietotā “dokumentālā filma” kopš 2018.gada. Dažas dienas pirms preses konferences “Baltnews” šos autordarbus nosaucis par veltījumiem “Latvijas krievu kopienas problēmām aktuālajām tēmām”. Ņemot vērā “Pravfond” pārstāvja apgalvoto, ka šādi projekti un cilvēki tikuši un arī turpmāk tiks atbalstīti, nav izslēgts, ka arī to finansējums nācis no Krievijas.

Gluži tāpat kā pats materiāls, arī preses konference atreferēja tradicionālos Kremļa pret Latviju vērstos naratīvus. Neizsmeļamā klasika par vēstures “falsifikāciju”, valstisku SS leģionāru “heroizāciju” un nacisma ideju “atdzimšanu”, krievvalodīgo iedzīvotāju un žurnālistu “vajāšanu”, krievu valodas, kultūras un izglītības “iznīcināšanu” krievvalodīgo “piespiedu asimilācijas” vārdā, kā arī vispārēju rusofobiju un virzību uz etnokrātiskas valsts modeli.

Savukārt klātienē auditorijā bija pulcējusies virkne Latvijas “politisko emigrantu”, kas nu jau kādu laiku patvērumu raduši Krievijā: dzejnieks un “žurnālists” Vadims Avva, “Sputnik Latvija” un dažādu pret Latviju vērstu “Telegram” kanālu autors Aleksejs Stefanovs, kā arī t.s. “Baltijas antifašistu” kustības redzamākā seja Sergejs Vasiļjevs. Nav pārsteigums, ka vairumā tikai ar Latvijas izcelsmes propagandistiem saistītie kanāli pamanījušies informēt par šāda pasākuma norisi un filmas pieejamību. Domājams, ka plašāka informācijas kampaņa pret Latviju filmas sakarā varētu tikt izvērsta, tuvojoties “pirmizrādes” datumam “Rossija 24”.

JAUNĀKIE RAKSTI

Atklāta jauna pret Rietumiem vērsta informācijas kampaņa

Eiropas Savienības Ārējās darbības dienests (EEAS) ir atklājis jaunu pret Rietumiem vērstu informācijas kampaņu,...

Ar ko nodarbojas Ķīnas vēstniecība Latvijā?

Tā kā Ķīnas globālā ietekme pasaulē jau labu laiku ir karstu diskusiju objekts, bet...

Pleskavā spriež par tradicionālajām vērtībām un krievu apspiešanu Latvijā

Šonedēļ, 18.oktobrī, Latvijai kaimiņos esošajā Pleskavas apgabalā notika “IV Starptautiskais Pleskavas mediju forums”, kurā...

Krievija Irānas dronu “Shahed” montēšanā iesaista mazgadīgos

Krievijā kārtējo reizi dzimusi ģeniāla ideja, kā pastarpināti iesaistīt mazgadīgus, pagaidām karā fiziski nepiedalošos...

LĪDZĪGI RAKSTI

Atklāta jauna pret Rietumiem vērsta informācijas kampaņa

Eiropas Savienības Ārējās darbības dienests (EEAS) ir atklājis jaunu pret Rietumiem vērstu informācijas kampaņu,...

Ar ko nodarbojas Ķīnas vēstniecība Latvijā?

Tā kā Ķīnas globālā ietekme pasaulē jau labu laiku ir karstu diskusiju objekts, bet...

Pleskavā spriež par tradicionālajām vērtībām un krievu apspiešanu Latvijā

Šonedēļ, 18.oktobrī, Latvijai kaimiņos esošajā Pleskavas apgabalā notika “IV Starptautiskais Pleskavas mediju forums”, kurā...