Publisko pasākumu organizatori Krievijā nodot ārvalstnieku datus izlūkdienestiem

Publicēts

Portāla “Insider” rīcībā nonākuši Krievijas Bruņoto spēku Galvenās izlūkošanas pārvaldes (GRU) pirmās jeb “Eiropas” direkcijas darbinieku e-pasti, starp kuriem cita starpā identificēti faili ar desmitiem ārvalstnieku pasu kopijām. Zīmīgi, ka šie cilvēki – zinātnieki, lielāko universitāšu pasniedzēji, kā arī sabiedriskie un reliģiskie darbinieki – apmeklējuši Krieviju pēc Valsts domes (VD) Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētāja un Krievijas Liberāli demokrātiskās partijas (LDPR) līdera Leonīda Slucka vadītā “Krievijas miera fonda” (Российский фонд мира) uzaicinājuma.

“Krievijas miera fonds” plašāk pazīstams kā Kremļa kabatas organizācija, kas veicinājusi kontaktus ar Eiropas radikāļiem, piemēram, “dzeltenajām vestēm” Francijā un galēji labējo partiju “Alternatīva Vācijai” (AfD). Fondam ne tikai ir cieša sadarbība ar Krievijas pareizticīgo baznīcu, bet, kā norādīts tā mājaslapā, arī ar starptautiskajām organizācijām, piemēram, Eiropas Padomi un ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizāciju (UNESCO).

Kā raksta “Insider”, 2018.gada novembrī Maskavā norisinājās “Krievijas miera fonda” organizēts 10.Starptautiskais UNESCO nevalstisko partneru forums ar nosaukumu “Zinātne cilvēces labā”. Tajā piedalījās ap 300 Krievijas un ārvalstu zinātnieki no vairāk nekā 50 valstīm, kā arī Krievijas un UNESCO augstākās amatpersonas. ASV un ES sankcijām pakļautais L.Sluckis foruma kuluāros tolaik sniedza interviju, apgalvojot, ka Maskavā izdevies sapulcēties “patiesiem cilvēces zelta prātiem”.

“Krievijas miera fonda” organizēts pasākums Maskavā

GRU e-pastos atrasti desmitiem pasākumā piedalījušos personu – gan ASV un Kanādas, gan Eiropas valstu, Indijas, Brazīlijas, Izraēlas un Āfrikas valstu pilsoņu – dati, kas iesūtīti foruma organizatoriem, lai saņemtu vīzas uz Krieviju. Lielākā daļa no tiem – atzīti zinātnieki, matemātiķi, biologi, augstskolu pasniedzēji un reliģiskas personības, kas regulāri piedalās dažādās zinātniskajās konferencēs visā pasaulē.

Minētā GRU 1.pārvalde, kuras e-pasti nonākuši “Insider” rīcībā, pamatā spiego ES valstīs, taču nelaiž garām iespēju savervēt vērtīgus aģentus jebkur pasaulē. Spēcīgākās GRU nelegālās rezidences Eiropā atrodas Austrijā, Šveicē, Francijā, Itālijā, Vācijā un Čehijā. Šajās valstīs GRU aktīvi vervē politiķus, militārpersonas, izlūkus, zinātniekus, diplomātus, žurnālistus u.c. GRU spiegošanas apmēri ir iespaidīgi: to interesē burtiski viss, sākot ar militāriem un politiskiem noslēpumiem līdz jaunākajām tehnoloģijām civilajā sektorā. Pēdējo gadu laikā Eiropas valstīs, piemēram, Vācijā, Itālijā un Zviedrijā, arestēti un notiesāti virkne GRU labā spiegojuši šo valstu pilsoņi.

Tikmēr L.Slucka vadītais fonds sevi pozicionē kā sabiedrisku organizāciju, kas veic “miera uzturēšanas un humānās palīdzības pasākumus”, kā arī sniedz atbalstu “sociāli neaizsargātām grupām”. Attiecībā uz Latviju šāds “palīdzības piedāvājums” izskanēja š.g. janvārī, L.Sluckim solot, ka “Krievijas miera fonds” apmaksās piespriesto naudas sodu 100 mēnešalgu apmērā bijušajam “Sputņik” Lietuvas redakcijas vadītājam Maratam Kasemam, ja neizdošoties panākt “žurnālista” attaisnošanu.

Savukārt 2021.gadā “Krievijas miera fonds” vērsās ANO un EDSO saistībā ar Krievijas televīzijas kanālu slēgšanu Latvijā, fonda viceprezidentei Jeļenai Sutorminai šo NEPLP lēmumu vērtējot kā “pilnīgi nepieņemu” un “kliedzošu rusofobijas faktu”. “Insider” informācija liecina, ka tieši J.Sutormina “Krievijas miera fondā” atbildīga par operatīvo komunikāciju ar Krievijas specdienestiem, tostarp fonda rīkoto pasākumu ārvalstu viesu sarakstu sastādīšanu.

Pirms Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā L.Sluckis organizēja Eiropas valstu politiķu prokremliskas ievirzes braucienus uz Krimu un Sīriju. Jāatgādina, ka šādos pasākumos piedalījusies ne tikai prokremliskā Francijas politiķe Marina Lepēna, bet arī Latvijas Eiroparlamenta deputāti Tatjana Ždanoka, Miroslavs Mitrofanovs un pašreizējais Kremļa propagandas spīdeklis Andrejs Mamikins, kā arī kādreizējais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

Acīmredzot L.Slucka aktīvā darbība militārajā izlūkošanā tiek augstu novērtēta: š.g. septembrī 24.atsevišķās GRU specvienības brigādes vadība, kas karojusi gan Sīrijā, gan Ukrainā, viņam pasniedza piemiņas zīmi.

L.Sluckim piešķirtā GRU piemiņas zīme

JAUNĀKIE RAKSTI

Latvijas “pārstāvniecība” drošībnieku un izlūku sanāksmē Krievijā

No 23. līdz 25.aprīlim Sanktpēterburgā norisinājās starptautiska drošības pārstāvju sanāksme, kuras uzdevums bija sapulcēt...

Krievijā publicē rekomendācijas 9.maija svinētājiem ārzemēs

Nevienam nav noslēpums, ka Krievija izmanto t.s. “uzvaras dienu” savas imperiālistiskās politikas attaisnošanai. Sevišķi...

Kā Latvijas uzņēmumi nodrošina “drosmes eliksīru” Medvedeva naida runai

Pagājušonedēļ "The Insider" publicēja izpēti, atklājot, ka bijušā Krievijas prezidenta un pašreizējā Drošības padomes...

Latvijas iedzīvotājiem ar autobusu ir vieglāk aizbraukt uz Krieviju un Baltkrieviju nekā uz Daugavpili

Kopš Krievijas asiņainā kara pret Ukrainu sākuma pagājuši jau divi gadi. Šajā laikā pret...

LĪDZĪGI RAKSTI

Latvijas “pārstāvniecība” drošībnieku un izlūku sanāksmē Krievijā

No 23. līdz 25.aprīlim Sanktpēterburgā norisinājās starptautiska drošības pārstāvju sanāksme, kuras uzdevums bija sapulcēt...

Krievijā publicē rekomendācijas 9.maija svinētājiem ārzemēs

Nevienam nav noslēpums, ka Krievija izmanto t.s. “uzvaras dienu” savas imperiālistiskās politikas attaisnošanai. Sevišķi...

Kā Latvijas uzņēmumi nodrošina “drosmes eliksīru” Medvedeva naida runai

Pagājušonedēļ "The Insider" publicēja izpēti, atklājot, ka bijušā Krievijas prezidenta un pašreizējā Drošības padomes...