Prokremliskie žurnālisti Latvijā: Tatjana Timuka

Publicēts

Sērijā par Latvijā mītošajiem prokremliskajiem žurnālistiem noteikti jāpievēršas ne tikai tiem, kas publicējas aizdomīgos pašmāju krievvalodīgajos “medijos”. Latvijas informatīvajā telpā pēdējos gados gana skaļi izskanējušas krimināllietas pret prokremliskajiem aktīvistiem, kas sadarbojušies ar sankcijām pakļautās mediju grupas “Rossija Segodņa” apakšstruktūrām – resursiem “Sputnik” un “Baltnews”. Vienlaikus klusi turpinājušas darboties mazāk zināmas, līdz ar to līdz šim nesodītas personas, kas ik dienu brīvi turpina štancēt apšaubāmas kvalitātes materiālus, nomelnojot Latviju Krievijā reģistrētos plašsaziņas līdzekļos.

Viens no šiem resursiem ir izdevums “Argumenti ņedeļi”, kura “Baltijas biroja” galvenā redaktore ir Rīgā dzīvojošā Tatjana Timuka. “Baltijas birojs” šajā gadījumā tik tiešām lietojams pēdiņās, jo tas šķietami sastāv tikai no vienas personas – pašas Timukas, kura turklāt lielākoties gatavo materiālus tikai par Latviju, daudz retāk pieskaroties Krievijas auditoriju potenciāli interesējošām “aktualitātēm” no Lietuvas vai Igaunijas.

Spriežot pēc Timukas sociālo tīklu kontiem, viņa ir dzimusi, augusi un mācījusies Rīgā. Timukas “Facebook” profila informācija liecina, ka viņa Latvijas Universitātē studējusi filoloģiju, tiesa, absolvētā mācību iestāde joprojām spītīgi uzrādīta kā “Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitāte”.

Kā iepriekšējās Timukas darbavietas norādīti Latvijā iznākošie sieviešu žurnāli “Lilit” un “Ļubļu”, kā arī “Radio PIK FM”. Saistībā ar “Radio PIK FM” mājaslapā “sudzibas.lv” atrodams ieraksts no 2009.gada par krāpšanu un šantāžu. Proti, kāda Tatjana Kizilova, kas ieraksta komentāros vēlāk atšifrēta kā Timuka, uzdodoties par “Radio PIK FM” žurnālisti, tirgojusi reklāmas pakalpojumus, kas pēc maksas saņemšanas tā arī neesot sniegti.

Papildus ieraksta autore brīdinājusi, ka Tatjanas viltība esot draudzīgu, nevis profesionālu attiecību veidošana, kas saturot, piemēram, pārspīlētu komplimentu izteikšana un aicinājumus uz kafejnīcām “iedzert”. Noprotams, ka šāda stratēģija izmantota, lai no klienta izvilinātu pēc iespējas lielākas iemaksas par reklāmas izvietošanu radio, kurā Timukai pašai bijis tikai līgums par raidlaiku.

Tā vien šķiet, ka ar nekorektu un neprofesionālu “žurnālists-intervējamais” attiecību piekopšanu Timuka nodarbojas joprojām. Neskatoties uz to, ka teju visi Timukas oriģinālraksti “Argumenti ņedeļi” vairāk atgādina bilžu galerijas vai emocionālus “dīvāna eksperta” ierakstus “Facebook”, nevis kvalitatīvus žurnālistikas materiālus, viņai gadu laikā izdevies intervēt arī virkni Latvijas politiķu, ar kuriem dažādās kafejnīcās, pasākumos un pat Rīgas domes telpās uzņemtas arī pārmērīgi draudzīgas fotogrāfijas.

Visuzkrītošākā “draudzība” Timukai izveidojusies ar “Latvija pirmajā vietā” Saeimas deputāti Ramonu Petraviču, kura iepriekšējā sasaukumā, ievēlēta no “KPV.LV”, paguva būt gan Labklājības ministre un deputāte Saeimas Nacionālās drošības komisijas sastāvā, gan sparīga Covid-19 sertifikātu un ierobežojumu atcelšanas aizstāve.


Kopš 2019.gada Timuka intervējusi vai citējusi Petraviču 50 dažādos rakstos. Pārsteidzošs arī fakts, ka liela daļa no materiāliem sastāv nevis no Petravičas profesionālajām gaitām, bet gan privātās dzīves atspoguļošanas. Tostarp sieviešu žurnālu slejām vairāk atbilstošiem rakstiem, kas papildināti ar fotogrāfijām, kā Petraviča gatavojas svētkiem (vismaz pēdējos divus gadus pēc kārtas – Lieldienu, Mātes dienas, Ziemassvētku un Jaunā gada atzīmēšanai). Pārpublicētas arī bildes no Petravičas pikantās fotosesijas žurnālam “Klubs”.


Īsti nav skaidrs, kā šī plaukstošā “žurnālistes” un Latvijas “politiķes” draudzība varētu interesēt kādu no “Argumenti ņedeļi” lasītājiem Krievijā vai kādi ieguvumi no šādas publicitātes ir pašai Petravičai. Bet atbildīgajām iestādēm noteikti būtu dziļāk jāpapēta abu sieviešu attiecības, sevišķi par laika posmu, kad Petravičai kā Nacionālās drošības komisijas deputātei noteikti bija nepieciešamā pielaide valsts noslēpumam, bet Timuka mēdza viesoties Krievijā, piemēram, apmeklējot krievu tautiešu konferences kopā ar jau drošības iestāžu redzeslokā esošo prokremlisko “žurnālisti” Allu Berezovsku.

JAUNĀKIE RAKSTI

Atklāta jauna pret Rietumiem vērsta informācijas kampaņa

Eiropas Savienības Ārējās darbības dienests (EEAS) ir atklājis jaunu pret Rietumiem vērstu informācijas kampaņu,...

Ar ko nodarbojas Ķīnas vēstniecība Latvijā?

Tā kā Ķīnas globālā ietekme pasaulē jau labu laiku ir karstu diskusiju objekts, bet...

Pleskavā spriež par tradicionālajām vērtībām un krievu apspiešanu Latvijā

Šonedēļ, 18.oktobrī, Latvijai kaimiņos esošajā Pleskavas apgabalā notika “IV Starptautiskais Pleskavas mediju forums”, kurā...

Krievija Irānas dronu “Shahed” montēšanā iesaista mazgadīgos

Krievijā kārtējo reizi dzimusi ģeniāla ideja, kā pastarpināti iesaistīt mazgadīgus, pagaidām karā fiziski nepiedalošos...

LĪDZĪGI RAKSTI

Atklāta jauna pret Rietumiem vērsta informācijas kampaņa

Eiropas Savienības Ārējās darbības dienests (EEAS) ir atklājis jaunu pret Rietumiem vērstu informācijas kampaņu,...

Ar ko nodarbojas Ķīnas vēstniecība Latvijā?

Tā kā Ķīnas globālā ietekme pasaulē jau labu laiku ir karstu diskusiju objekts, bet...

Pleskavā spriež par tradicionālajām vērtībām un krievu apspiešanu Latvijā

Šonedēļ, 18.oktobrī, Latvijai kaimiņos esošajā Pleskavas apgabalā notika “IV Starptautiskais Pleskavas mediju forums”, kurā...