Kiberdrošības kompānijas “Nisos” publicētā pētījumā atklāts, ka sociālajā tīklā “Twitter” darbojušies vismaz trīs ar Ķīnas plašsaziņas līdzekļiem saistīti konti, kuri slēpuši savu saistību ar Pekinu. Konti tikuši izmantoti, lai Latīņamerikas auditorijas vidū izplatītu Ķīnas propagandu.
Pētnieki secinājuši, ka konti, kuri primāri strādājuši ar auditoriju Brazīlijā, Paragvajā, Čīlē un Kostarikā bijuši saistīti ar Ķīnas ziņu aģentūru “China News Service”, taču šo faktu slēpuši, lai izvairītos no birkas, kas norādītu uz to saistību ar Ķīnas valdību.
Konti bijuši saistīti viens ar otru un regulāri ar dažu minūšu intervālu pārpublicējuši vienas un tās pašas ziņas, kas saturējušas Pekinas propagandu. Tāpat konti, visticamāk, bijuši daļa no daudz plašāka Ķīnas propagandas tīkla, kuros ietilpuši gan valsts mediji, gan domnīcas, kuras specializējas Ķīnas un Latīņamerikas attiecībās.
Vecākais no kontiem ticis izveidots 2021.gada jūlijā, pārējie 2021.gada novembrī, kad “Twitter” vēl bija spēkā prakse, kas paredzēja valsts plašsaziņas līdzekļiem un ar tiem saistītajiem kontiem, pievienot birku “valsts medijs” (state-affiliated media). Jāatgādina, ka 2023.gada aprīlī “Twitter” no šīs prakses atteicās.
“China News Service” ir otra lielākā ziņu aģentūra Ķīnā pēc “Xinhua”, kurai ir vismaz ducis ofisu ārvalstīs. Šī gada jūnijā domnīca “Council of Foreign Relations” publicēja pētījumu, kurā secināja, ka Ķīna pēdējo 20 gadu laikā ir ievērojami palielinājusi savu klātbūtni Latīņamerikā. Papildus tam šī gada jūnijā ASV valdība atzina, ka Ķīnai vismaz kopš 2019.gada ir pašai sava spiegošanas bāze Kubā.
“Nisos” pētnieku vērtējumā Ķīnas informācijas operācijas Latīņamerikā pagaidām nav tik augstā līmenī kā Krievijas, taču tas nenozīmē, ka Pekina necenšas palielināt savu politisko un kultūras ietekmi reģionā.