Latvijas Saeimas vēlēšanu rezultātu vērtējums Krievijas propagandā

Publicēts

Šajā rakstā apkopoti atsevišķu Kremļa mediju un žurnālistu vērtējumi par nesen aizvadīto Saeimas vēlēšanu rezultātiem. Jāatzīmē, ka kopumā Krievijas kontrolētajā informācijas telpā Saeimas vēlēšanas apspriestas maz. Tās lielākoties komentējuši tikai tie avoti, kuri ikdienā seko līdzi aktualitātēm t.s. “tuvajās ārzemēs”.

Aleksandrs Gapoņenko, komentārā organizācijai “Ņezavisimij obščestvennij moņitoring”, secinājis, ka kopumā nacionālradikālā politika esot izgāzusies, tā kā “NA” ieguvusi salīdzinoši maz mandātu, savukārt “Konservatīvie” un rusofobiskais aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“A/PAR”) vispār nav ievēlēti Saeimā.

To vietā Saeimā esot atgriezušies oligarhi Lembergs, Šķēle un Šlesers. Saeimā ievēlētā arī partija “Progresīvie”, kas pēc Gapoņenko domām ir Latvijas specdienestu projekts ar mērķi kontrolēt “populistu elektorātu”.

Tāpat Gapoņenko vērtējumā koalīcija, kuru vadīs “JV” izturēs tikai līdz nākamā gada februārim, kad būs spiesta atkāpties sliktās ekonomiskās situācijas dēļ. Savukārt partija “Saskaņa” vēlēšanās esot zaudējusi, jo pēc būtības uzvedusies tāpat kā nacionālradikālās partijas. Vēlētājs to neesot novērtējis.

Izdevuma “Argumenti nedeļi” Baltijas biroja galvenā redaktore Tatjana Timuka paudusi izbrīnu par “JV” uzvaru. Viņas tekstā skaidri redzamas spekulācijas, ka vēlēšanas varētu būt bijušas viltotas.

Līdzīgu viedokli paudusi arī rakstā intervētā žurnāliste Alla Berezovska, kura norādījusi, ka vēlēšanu caurskatāmība manāmi kritusies pēc bijušā Centrālās vēlēšanu komitejas vadītāja Cimdara aiziešanas. Berezovska, kura ir arī “Latvijas Krievu savienības” aktīviste, uzskata, ka “uzzīmēti” bijuši ne tikai “latvisko”, bet arī prokremliskās partijas “S!” rezultāti. Viņas vērtējumā tas viss atgādinot tehnoloģiju, ar kuras palīdzību ASV prezidenta vēlēšanās uzvarēja Džo Baidens.

Naratīvu par vēlēšanu viltošanu attīstījusi Saeimā pārvēlētā deputāte Ramona Petraviča (“LPV”), kura dzirdējusi baumas, ka balsu skaitīšanas sistēma reģionos esot salūzusi un visas balsis maisos aizvestas pārskaitīšanai uz Rīgu. Rezultātā balsis pieskaitītas sabiedrībā nepopulārajai “JV”.

Ziņu aģentūrā “Sputnik” publicēts no Latvijas izraidītā Krievijas Ārējā izlūkošanas dienesta (SVR) virsnieka Dmitrija Jermolajeva raksts, kurā kā galvenā vēlēšanu tendence atzīmēta oligarhu atgriešanās. Jermolajevs vērtē, ka pēdējā desmitgadē Latvijas specdienesti, kuri vēlāk izveidoja partiju “Konservatīvie”, bija spējuši izjaukt oligarhu “troiku”, taču tagad šis projekts, līdzās sorosītu kontrolētajam “A/PAR”, ir izgāzies. Interesanti, ka Jermolajevs pie oligarhu projektiem pieskaita arī “S!”, aiz kura esot stāvējis lielais bizness.

Partijas “Saskaņa” izgāšanās iemesls esot bijusi slikti izplānota priekšvēlēšanu kampaņa un kandidātu saraksti. Piemēram, latgalietis Urbanovičs bijis ielikts Rīgas sarakstā, savukārt Rīgā populārā Ločmele – Latgales sarakstā.

Tāpat no SVR virsnieka Jermolajeva privātajiem profiliem sociālajos tīklos noprotams, ka viņa favorīts vēlēšanās tomēr bijis Aivars Lembergs.

Portāls “Baltnews” secinājis, ka prokremliskās partijas šajās vēlēšanās cietušas sakāvi. Rakstā uzrunāts anonīms eksperts no Latvijas akadēmiskās vides, kurš minējis, ka varu esot saglabājušas “kara partijas”, kā rezultātā būtiskas izmaiņas Latvijas politikā nav gaidāmas. Tuvāko nedēļu laikā Latvijā varētu atgriezties pandēmija, kurai sekos jauns lokdauns, kas tiks izmantots, lai vēl vairāk pastiprinātu režīma kontroli pār sabiedrību. Latvija turpinās iet cenzūras un autoritārisma ceļu.

Portāla “Vaši novosti” autors Vadims Avva aicinājis samierināties ar faktu, ka vēlēšanas Rietumos (tostarp Latvijā) allaž tiekot viltotas. Vēlēšanu rezultātus esot ietekmējusi Latvijas koloniālā valdība no ASV. Savukārt partija “Saskaņa” esot nodevusi savu vēlētāju, kā rezultātā vēlēšanās zaudējusi.

Arī izdevuma “Rossijskaja gazeta” vērtējumā “Saskaņas” izgāšanās ir saistīta sava elektorāta interešu nodošanu. “Saskaņas” līderis Ušakovs esot fotografējies ASV tanku priekšā, savukārt viņa partijas biedri klusējuši Uzvaras pieminekļa sakarā, nenostājušies Donbasa un Krievijas pusē karā Ukrainā.

Portālā “Eurasia Daily” pārpublicēts prokremliskā aktīvista Jurija Aleksejeva viedoklis. Viņš ir kritisks ne tikai pret krievu intereses nodevušo “Saskaņu”, bet arī pret tās aizstājējiem “S!”. Aleksejeva vērtējumā nav skaidrs, ko Rosļikovs darīs un vai vispār kaut ko darīs Saeimā. Viņaprāt, pat partijas nosaukums neviešot uzticību Rosļikovam.

JAUNĀKIE RAKSTI

Latvijas “pārstāvniecība” drošībnieku un izlūku sanāksmē Krievijā

No 23. līdz 25.aprīlim Sanktpēterburgā norisinājās starptautiska drošības pārstāvju sanāksme, kuras uzdevums bija sapulcēt...

Krievijā publicē rekomendācijas 9.maija svinētājiem ārzemēs

Nevienam nav noslēpums, ka Krievija izmanto t.s. “uzvaras dienu” savas imperiālistiskās politikas attaisnošanai. Sevišķi...

Kā Latvijas uzņēmumi nodrošina “drosmes eliksīru” Medvedeva naida runai

Pagājušonedēļ "The Insider" publicēja izpēti, atklājot, ka bijušā Krievijas prezidenta un pašreizējā Drošības padomes...

Latvijas iedzīvotājiem ar autobusu ir vieglāk aizbraukt uz Krieviju un Baltkrieviju nekā uz Daugavpili

Kopš Krievijas asiņainā kara pret Ukrainu sākuma pagājuši jau divi gadi. Šajā laikā pret...

LĪDZĪGI RAKSTI

Latvijas “pārstāvniecība” drošībnieku un izlūku sanāksmē Krievijā

No 23. līdz 25.aprīlim Sanktpēterburgā norisinājās starptautiska drošības pārstāvju sanāksme, kuras uzdevums bija sapulcēt...

Krievijā publicē rekomendācijas 9.maija svinētājiem ārzemēs

Nevienam nav noslēpums, ka Krievija izmanto t.s. “uzvaras dienu” savas imperiālistiskās politikas attaisnošanai. Sevišķi...

Kā Latvijas uzņēmumi nodrošina “drosmes eliksīru” Medvedeva naida runai

Pagājušonedēļ "The Insider" publicēja izpēti, atklājot, ka bijušā Krievijas prezidenta un pašreizējā Drošības padomes...