Krievija Irānas dronu “Shahed” montēšanā iesaista mazgadīgos

Publicēts

Krievijā kārtējo reizi dzimusi ģeniāla ideja, kā pastarpināti iesaistīt mazgadīgus, pagaidām karā fiziski nepiedalošos jauniešus militārā nodrošinājuma radīšanai. Propagandas resurss “RT”, atsaucoties uz tā rīcībā nonākušu Krievijas izglītības ministram Sergejam Kravcovam adresētas vēstules kopiju, ziņo, ka Sanktpēterburgā reģistrētas Bērnu preču, darbu un pakalpojumu ražotāju asociācijas (Ассоциация производителей детских товаров, работ и услуг) priekšsēdētājs Mihails Vetrovs nācis klajā ar ierosinājumu jaunu mācību priekšmetu iekļaušanai skolu (vai vismaz ārpusskolas nodarbību) programmās, kas nodrošinātu iemaņas bezpilota lidaparātu vadīšanā, izpētē un projektēšanā.

Ekrānuzņēmums no “RT” mājaslapas

Šāda nepieciešamība kārtējo reizi pamatota gan ar jaunatnes dabisko interesi par mūsdienu tehnoloģijām, gan akūtu nepieciešamību pēc konkrētiem speciālistiem kā civilajā sfērā, tā arī kara apstākļos. Neiztrūkstoši piesaukta arī padomju pieredze, kad skolas un koledžas piedāvājušas apgūt, piemēram, aviācijas zinātni īpašos aeroklubos savās paspārnēs. Tagad bezpilota disciplīnas popularitātes veicināšanai jaunatnes vidū aicināts izstrādāt arī valsts konkursus un olimpiādes.

Pirms pāris nedēļām Krievijas premjerministrs Mihails Mišustins paziņoja, ka Krievijā plānots apmācīt vairāk nekā miljonu bezpilota lidaparātu speciālistu. Protams, formāli uzsvars tika likts uz bezpilota lidaparātu efektīvu izmantošanu un lietderību civilajā sfērā, tostarp to izstrādē, ražošanā un ekspluatācijā. Š.g. jūnijā Krievijas valdība apstiprināja bezpilota gaisa kuģu attīstības stratēģiju līdz 2030.gadam. Balstoties uz to, Krievijas Augstākās izglītības un zinātnes ministrija paziņoja, ka 2025.gadā universitātēs profilētās apmācībās, kas saistītas ar bezpilota gaisa sistēmas jomu, būšot ap 40 000 studentu, savukārt 2030.gadā – ap 180 000 studentu.

Ekrānuzņēmums no “Vedomosti” mājaslapas

Savukārt š.g. vasarā izdevums “Protokol” un “YouTube” kanāls “RZVRT” veica izmeklēšanu, kas cita starpā atklāja, kā vismaz vienas Krievijas koledžas studenti, tostarp ārvalstnieki, iesaistīti Irānas izcelsmes kaujas dronu “Shahed” montēšanā. Konkrēti tika izgaismota Tatarstānā, Alabugas speciālajā ekonomiskajā zonā (SEZ) dislocētā izglītības centra “Alabuga Politeh” darbība. Pētījuma aprakstā minēts, ka šis politehnikums nelīdzinās nevienai citai koledžai Krievijā, jo vienlaikus pieteikts kā “moderna inovatīva ražotne”, kurā studenti gan mācoties, gan strādājot.

Ekrānuzņēmums no “YouTube” kanāla “RZVRT”

Līdz ar pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, kad Krieviju, tostarp Alabugas SEZ, pametuši ārvalstu investori un to tehniskais nodrošinājums, darbs ticis pamatīgi apgrūtināts. Papildus problēmām ar aparatūru un programmatūru, Alabugas SEZ piemeklējušas arī finansiālas likstas un darbinieku iesaukšana uz fronti. Lai no mobilizācijas daļēji izvairītos, cita starpā ticis nolemts uzņemties aizsardzības pasūtījumu, kā rezultātā SEZ tika pie kaujas dronu ražošanas.

Īsā laikā “mazais valsts aizsardzības pasūtījums” pāraudzis masveida ražošanā. “Shahed” komponenti Krievijā tiek piegādāti no Irānas, bet to tiešā montāža notiek Alabugā, turklāt līgums ar Irānu paredzējis Alabugas speciālistu pilna apjoma apmācību “Shahed” ražotnē. Tika lēsts, ka Irānā plānots apmācīt vairāk nekā 200 cilvēku – sākotnēji vecākos speciālistus un vadošos darbiniekus, bet nākotnē arī “vidējā līmeņa speciālistus” un galu galā arī studentus. Tādējādi Alabugas SEZ kļuvis par, iespējams, visefektīvāko Krievijas militāri rūpnieciskā kompleksa daļu.

Ekrānuzņēmums no “Protokol” mājaslapas

Otrā “Protokol” un “YouTube” kanāla “RZVRT” pētījuma daļa izklāstīja, kā Alabugas montāžas ciematā galveno lomu kamikadzes dronu ražošanā spēlē studenti – galvenokārt nepilngadīgi jaunieši, tostarp studenti no Āfrikas valstīm, kuri tiekušies pēc zināšanām un prestižas karjeras jauno tehnoloģiju jomā. Pieņemu, ka viņu izvēle par labu 2021.gadā atklātajai koledžai “Alabuga Politeh”, kas solīja izskolot jaunus Īlonus Maskus – izcilus inženierus darbam augsto tehnoloģiju ražošanā –, neiekļāva cerības uz tranšeju rakšanu un rokas pielikšanu bezpilota lidaparātu montēšanā, kas nogalinās Ukrainas civiliedzīvotājus, dažkārt diennaktīm strādājot bez atpūtas un pat ēdiena, lai izpildītu valsts pasūtījuma plānu.

Ekrānuzņēmums no “Protokol” mājaslapas

Gluži tāpat par to nedomās arī vēl jaunāki bērni un viņu vecāki, kas brīvprātīgi pieteiksies potenciālajām dronu pilotēšanas un projektēšanas nodarbībām Krievijas vispārējās izglītības iestādēs. Sevišķi laikā, kad ap bezpilota lidaparātiem tiek cementēta valsts stratēģija un sastādīts vairāk nekā 5000 civilo specialitāšu saraksts, kurās šādas iemaņas nākotnē būšot obligātas.

Starp citu, “Alabuga Politeh”, kas cita starpā krievvalodīgo studentu pievilināšanai it kā reklamējusies arī Ņujorkas taimskvērā, jau vairākkārt saskārusies ar studentu pašnāvībām, no kurām vismaz viena – š.g. martā – notikusi arī studentu kopmītnēs koledžas teritorijā.

JAUNĀKIE RAKSTI

Krievijā publicē rekomendācijas 9.maija svinētājiem ārzemēs

Nevienam nav noslēpums, ka Krievija izmanto t.s. “uzvaras dienu” savas imperiālistiskās politikas attaisnošanai. Sevišķi...

Kā Latvijas uzņēmumi nodrošina “drosmes eliksīru” Medvedeva naida runai

Pagājušonedēļ "The Insider" publicēja izpēti, atklājot, ka bijušā Krievijas prezidenta un pašreizējā Drošības padomes...

Latvijas iedzīvotājiem ar autobusu ir vieglāk aizbraukt uz Krieviju un Baltkrieviju nekā uz Daugavpili

Kopš Krievijas asiņainā kara pret Ukrainu sākuma pagājuši jau divi gadi. Šajā laikā pret...

Krievijā piedāvā pret Baltijas valstīm izmantot islāma teroristu metodes

Reaģējot uz Latvijas plāniem izraidīt no valsts Krievijas pilsoņus un neseno Lietuvas izglītības ministra...

LĪDZĪGI RAKSTI

Krievijā publicē rekomendācijas 9.maija svinētājiem ārzemēs

Nevienam nav noslēpums, ka Krievija izmanto t.s. “uzvaras dienu” savas imperiālistiskās politikas attaisnošanai. Sevišķi...

Kā Latvijas uzņēmumi nodrošina “drosmes eliksīru” Medvedeva naida runai

Pagājušonedēļ "The Insider" publicēja izpēti, atklājot, ka bijušā Krievijas prezidenta un pašreizējā Drošības padomes...

Latvijas iedzīvotājiem ar autobusu ir vieglāk aizbraukt uz Krieviju un Baltkrieviju nekā uz Daugavpili

Kopš Krievijas asiņainā kara pret Ukrainu sākuma pagājuši jau divi gadi. Šajā laikā pret...