Kremļa ietekmes aģenti tiekas Minskā

Publicēts

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ievērojami pieaugusi Latvijas iedzīvotāju interese par ceļošanu uz Baltkrieviju. Lai gan tam par iemeslu lielākajā daļā gadījumu ir kalpojis Minskas ieviestais bezvīzu režīms, “Tālavas Taurētājs” ir novērojis, ka Baltkrieviju aizvien biežāk apmeklē personas, kuras agrāk Latvijā tikušas saistītas ar Kremļa ietekmi. Iespējams, ka baidoties no pārlieku lielas drošības iestāžu uzmanības, par t.s. Kremļa ietekmes aģentu jauno tikšanās punktu Krievijas vietā jau kādu laiku kalpo tieši Baltkrievijas teritorija.

Piemēram, aizvadītajā nedēļas nogalē Baltkrievijā viesojās viens no Latvijā plašāk pazīstamajiem Kremļa ietekmes aģentiem, bijušais portāla “Imhoclub” vadītājs Jurijs Aleksejevs, pret kuru saistībā ar darbošanos Krievijas interesēs izvirzīta ne viena vien krimināllieta.

Jurijs Aleksejevs ceļā uz Minsku

Aleksejevs sociālajā tīklā “Facebook” apstiprinājis, ka aizvadītajā piektdienā ar autobusa reisu Rīga-Daugavpils-Minska devies apciemot “draugus” Baltkrievijā. Interesanti, ka atpakaļceļā Aleksejevs devies nevis pa tiešo caur Daugavpili, bet gan Lietuvu. Kā pats apgalvo, līdzi uz Latviju kā suvenīru paņēmis vienīgi paštaisītas kandžas pudeli.

Ieraksts Jurija Aleksejeva “Facebook” kontā

“Facebook” un “Telegram” atrodamajās fotogrāfijās redzams, ka Aleksejevs ticies ar vismaz diviem Kremļa ietekmes aģentiem, kuri nāk no Baltkrievijas – Alekseju Dzermantu un Jekaterinu Šehovcovu. Iespējams, ka, atrodoties Minskā, Aleksejevs saticis arī no Latvijas aizvadītajā gadā aizbēgušo prokremlisko blogeri Romānu Samuļu.

Jurijs Aleksejevs (no kreisās) un Aleksejs Dzermants

Dzermants ir viens no zināmākajiem Kremļa ietekmes aģentiem Baltkrievijā. Deviņdesmitajos gados viņš bija pazīstams kā baltkrievu nacionālists, kurš aktīvi propagandēja tēzi, ka baltkrievi un krievi ir divas atšķirīgas nācijas. Šajos gados Dzermants pat vadīja žurnālu ar nosaukumu “Druvis” un uzstāja uz baltkrievu un baltu tuvajām vēsturiskajām saitēm.

Aleksejs Dzermants (no kreisās) baltkrievu nacionālistu pasākumā

Situācija mainījās ap 2010.gadu, kad Dzermants ar dažiem līdzgaitniekiem no baltkrievu nacionālistu vidus atrada kontaktus un finansējumu Krievijas Prezidenta administrācijā. Rezultātā Dzermants no baltkrievu nacionālista ātri vien kļuva par pārliecinātu eirāzistu, savukārt Kremlis viņam uzticēja Aleksejeva vadītā portāla “Imhoclub” Baltkrievijas versijas uzturēšanu.

Spriežot pēc ar Kremli saistītā fonda “Istoričeskaja pamjatj” nopludinātās atskaites par 2008.-2018.gadu, “Imhoclub” bija viens no Krievijas Prezidenta administrācijas Starpreģionālo attiecību un kultūras sakaru ar ārvalstīm pārvaldes finansētajiem projektiem. Gan Aleksejevs, gan Dzermants saņēma naudu, lai izplatītu Maskavas propagandu Latvijā un Baltkrievijā.

Fragments no fonda “Istoričeskaja pamjatj” atskaites

Otrs Aleksejeva satiktais “draugs” bija Šehovcova, Baranoviču pilsētā dzimusi sieviete, kura darbojas vairākās Kremlim pietuvinātās domnīcās. Kā nozīmīgāko no tām ir vērts izcelt “Krievijas ārzemju institūtu”, kas ir viens no galvenajiem instrumentiem, ar kura palīdzību Maskava īsteno t.s. tautiešu politiku bijušās padomju valstīs. Jāatzīmē, ka līdzās Šehovcovai “Krievijas ārzemju institūtā” eksperta lomā darbojas arī iepriekš pieminētais Dzermants.

Jekaterina Šehovcova un Jurijs Aleksejevs

“Krievijas ārzemju institūts” pēc būtības ir Krievijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes (GRU) piesegorganizācija. Institūta mājaslapa “russkie.org” atrodas uz GRU 72.Īpašā dienesta centra (jeb vienības Nr.54777) sakaru infrastruktūras. Institūta kuratori ir bijušais vienības komandieris Aleksandrs Starunskis un virsnieks Deniss Tjurins, kuri ir līdzatbildīgi arī par citu GRU piesegorganizāciju uzturēšanu.

Fragments no Igaunijas Ārējā izlūkošanas dienesta publicētajiem materiāliem

Interesanti, ka ap laiku, kad Aleksejevs viesojās Minskā (26.augusts), tur tika aizvadīts kāds ļoti odiozs pasākums – eirāzistu literatūras forums “Veļikaja Skifija”, kurā labākajās imperiālisma tradīcijās tika spriests par to, ka mūsdienu krievi un baltkrievi esot senās skitu impērijas pēcteči. Baltkrievijas plašsaziņas līdzekļos atrodamā informācija liecina, ka pasākumā viesojusies vismaz viena persona no Latvijas. Iespējams, ka tas bijis Aleksejevs.

Foruma “Veļikaja Skifija” reklāmas plakāts

Citkārt foruma dalībnieku vidū bija arī iepriekš pieminētie Dzermants un Šehovcova, kā arī plaši pazīstamais baltkrievu propagandists Grigorijs Azarjonoks un Ukrainā karojošā brīvprātīgo bataljona “Skif” dibinātājs Andrejs Poluhanovs.

Aleksejs Dzermants, uzrunājot foruma “Veļikaja Skifija” klausītājus

“Tālavas Taurētājs” aicina apsvērt visus riskus, ko rada Latvijas iedzīvotāju ceļošana uz Baltkrieviju, un valdību beidzot lemt par labu tās ierobežošanai.

JAUNĀKIE RAKSTI

Latvijas “pārstāvniecība” drošībnieku un izlūku sanāksmē Krievijā

No 23. līdz 25.aprīlim Sanktpēterburgā norisinājās starptautiska drošības pārstāvju sanāksme, kuras uzdevums bija sapulcēt...

Krievijā publicē rekomendācijas 9.maija svinētājiem ārzemēs

Nevienam nav noslēpums, ka Krievija izmanto t.s. “uzvaras dienu” savas imperiālistiskās politikas attaisnošanai. Sevišķi...

Kā Latvijas uzņēmumi nodrošina “drosmes eliksīru” Medvedeva naida runai

Pagājušonedēļ "The Insider" publicēja izpēti, atklājot, ka bijušā Krievijas prezidenta un pašreizējā Drošības padomes...

Latvijas iedzīvotājiem ar autobusu ir vieglāk aizbraukt uz Krieviju un Baltkrieviju nekā uz Daugavpili

Kopš Krievijas asiņainā kara pret Ukrainu sākuma pagājuši jau divi gadi. Šajā laikā pret...

LĪDZĪGI RAKSTI

Latvijas “pārstāvniecība” drošībnieku un izlūku sanāksmē Krievijā

No 23. līdz 25.aprīlim Sanktpēterburgā norisinājās starptautiska drošības pārstāvju sanāksme, kuras uzdevums bija sapulcēt...

Krievijā publicē rekomendācijas 9.maija svinētājiem ārzemēs

Nevienam nav noslēpums, ka Krievija izmanto t.s. “uzvaras dienu” savas imperiālistiskās politikas attaisnošanai. Sevišķi...

Kā Latvijas uzņēmumi nodrošina “drosmes eliksīru” Medvedeva naida runai

Pagājušonedēļ "The Insider" publicēja izpēti, atklājot, ka bijušā Krievijas prezidenta un pašreizējā Drošības padomes...