Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā par vienu no galvenajām ziņu platformām par karu Krievijā un ārpus tās ir kļuvusi saziņas aplikācija “Telegram”. Tajā izveidoti neskaitāmi ziņu kanāli, kas specializējas uz aktuālo situāciju Krievijas – Ukrainas kara frontē.
Viens no populārākajiem un ietekmīgākajiem kara ziņu kanāliem ir “Rybar”, kuram ir vairāk nekā 1,1 miljons sekotāju. Lai gan “Telegram” kanāls neslēpj savas prokremliskās simpātijas, tajā publicētā informācija nereti tiek pārpublicēta arī lielajos rietumvalstu medijos, piemēram, “Bloomberg” un “CNN”.
Kanāls iepriekš ir kritizējis Krievijas Aizsardzības ministrijas “panākumus” Ukrainā, taču tajā pat laikā atzinīgi izteicies par Kremļa vanagu, piemēram, Ramzana Kadirova un Jevgeņija Prigožina, kritizēto ģenerāli Aleksandru Lapinu. “Rybar” saistība ar vienu vai citu Krievijas elites grupējumu līdz šim tikusi rūpīgi slēpta.
Zināmu skaidrību ieviesusi izdevuma “The Bell” publicētā informācija, no kuras izriet, ka “Rybar” sākotnēji ticis izveidots kā militāro ziņu kanāls, kas specializējās Tuvo austrumu jautājumos. “Rybar” autoriem esot bijušas labas arābu valodas zināšanas un laba izpratne par reģiona īpatnībām.
Uz šo brīdi “Rybar” ir pārfokusējies uz Ukrainu un ievērojami palielinājis gan ziņošanas intensitāti, gan sekotāju skaitu. Pie kanāla uzturēšanas strādā vismaz 10 personas, un kanāla uzturēšana ik mēnesi tā īpašniekiem izmaksā aptuveni 50 000 ASV dolāru.
“The Bell” rīcībā ir informācija, ka kanāla dibinātājs ir 31 gadu vecais militārais tulks Mihails Zvinčuks, kurš agrāk bijis nodarbināts Aizsardzības ministrijas preses dienestā. Zvinčukam ir labas arābu valodas zināšanas un viņš agrāk organizēja oficiālās preses tūres Sīrijā. Zvinčuka līdzgaitnieks ir 44 gadus vecais IT speciālists Deniss Ščukins, kurš iepriekš bijis tiesāts par kibernoziegumiem.
Sākotnēji “Telegram” kanāls sācies kā Zvinčuka un Ščukina hobijs, taču ar laiku tas sācis nest peļņu un to pamanījuši varas pārstāvji. 2020./2021.gadā “Rybar” bija pašiem sava sleja vienā no Kremlim pietuvinātajam oligarham Jevgeņijam Prigožinam piederošajiem masu medijiem. Tiesa, neilgi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā sadarbība ar Prigožinu tikusi pārtraukta.
“The Bell” avoti norāda, ka pēc kara sākuma Prigožins, iespējams, esot palīdzējis kanāla autoriem nodibināt kontaktus ar Federālā drošības dienesta (FSB) pārstāvjiem, kā rezultātā uz šo brīdi kanāls atrodas FSB kontrolē un tā ieraksti tiek saskaņoti ar specdienestu.
“Rybar” publicētos ierakstus ik dienas aplūko vairāki miljoni interneta lietotāju. Piemēram, videoklipu, kurā bija redzams, kā Ukrainas karavīri it kā izpilda nāvessodu uz zemes guļošiem Krievijas karavīriem, ir noskatījušies 2,5 miljoni cilvēku.