Kā Krievijas cenzors “Roskomnadzor” pievelk grožus pār Baltkrievijas informatīvo telpu

Publicēts

spot_img

Baltkrievijas hakeru apvienība “Kiberpartizāni” uzlauzuši Krievijas Federālā sakaru, informācijas tehnoloģiju un plašsaziņas līdzekļu uzraudzības dienesta (Roskomnadzor) Galvenā radiofrekvenču centra iekšējo tīklu, lejupielādējot ap 1,2 terabaitiem datu. Starp iegūtajiem dokumentiem un bloķējamo resursu sarakstiem ir virkne norāžu arī uz Baltkrievijas interneta vides kontroli.

“Kiberpartizānu” hakeri šos datus – vēstules, ziņojumus, atskaites, lēmumus un piezīmes par “problemātiskajām” publikācijām – nodevuši neatkarīgajam resursam “Mediazona Belarusj”. Autora Mihaila Polozņjakova rakstā izgaismots, ka 2022.gada jūlijā vienā no “Roskomnadzor” departamentiem notikusi iekšējā sarakste ar nosaukumu “Uzdevums Baltkrievija” (Задача Белоруссия).

“Uzdevuma” ietvaros “Roskomnadzor” darbinieki izveidojuši tabulu, izsekojot tūkstošiem publikāciju Baltkrievijas tīmekļa vietnēs. 2022.gada augustā vienā no šīm sarakstes vēstulēm izplatīts ziņojums “Megauzdevums Baltkrievija” (Мегазадача Белоруссия), uzdodot termiņā līdz 9.augustam pārbaudīt 205 elektroniskās adreses, koncentrējoties uz “speciālo militāro operāciju” (SVO). Šīs uzraudzības starprezultāts visiem interneta lietotājiem pieejams “Google” izklājlapā.

Vienā no ailēm iepretim apkopotajiem interneta resursiem parādās apstiprinošas atzīmes, ka konkrētie materiāli saturot “viltus ziņas” par t.s. “speciālo militāro operāciju”. Šo vietņu galīgo “statusu” noteikusi kolonna, kurā viens atzīmēm bijusi “Nosūtīts Krievijas Ģenerālprokuratūrai”. Starp šādi marķētiem resursiem ir arī adrese mediazona.by.

“Roskomnadzor” reģistrā iekļautas dažādu Baltkrievijas mediju publikācijas ar tādiem nosaukumiem kā “Karš pret Ukrainu sašķēla Putina drošības amatpersonas”, “Situācija Ukrainā un Krievijas specoperācija Donbasā: kas notiek tagad” vai “Ar ko cīnās Ukraina: Krievijas armijas sejas”. Virkne atzīmēto rakstu, kas saturējuši datus par Krievijas militārpersonām un zaudējumiem karā, vairs nav pieejami un to retorika atzīmēta kā “pretkrieviska” vai “neatbilstoša Krievijas Aizsardzības ministrijas oficiālajai nostājai”.

Savukārt datu ievākšanai par sociālo tīklu lietotājiem, tostarp baltkrieviem, “Roskomnadzor” izmantojot pakalpojumu “Brand Analytics”. Starp datiem, ko šī analītiskā sistēma apkopo atsevišķā “Roskomnadzor” tabulā, esot sociālā tīkla nosaukums, ieraksta datums, teksts un saite uz to, lietotājvārds un saite uz personīgo profilu, vecums, dzīvesvieta, ziņojumu valoda, atzīmju “like” un “share” skaits. Tāpat sistēma novērtē ieraksta “tonalitāti” un “agresivitāti”.

Ikdienas ziņojumos, kas sūtīti uz “Roskomnadzor” Galvenā radiofrekvenču centra e-pastu, tēmu ietvaros apkopota informācija arī par Baltkrievijas lietotājiem tādos sociālajos tīklos kā “Odnoklasņiki”, “VKontakte” un “Telegram”. Ziņojumi gatavoti par plašu tēmu loku, piemēram, “sazvērestības teorijām”, “Putina kritisko stāvokli”, “Krievijas ekonomikas vispārējo krīzi”, “civiliedzīvotāju slepkavībām”, “personāla un aprīkojuma zaudējumiem” u.c. Ziņojumā “Kodolkarš” ievākti arī komentāri no duča baltkrievu personīgajiem kontiem, kā arī grupām “ImhoClub Belarusj”, “Sputnik Belarusj” u.c.

Saskaņā ar ziņojumu, kas publicēts 2022.gada janvārī, “Roskomnadzor” sācis izmantot “Brand Analytics” programmu 2021.gada beigās. Ar tās palīdzību veidoti arī detalizēti grafiki par informatīvās situācijas attīstību ap protestiem Kazahstānā. Tiesa, sistēma nedarbojoties perfekti un dažkārt pieļaujot arī kļūdas. Piemēram, nereti gadījies, ka tā atlasījusi ziņas par deju nodarbībām vai kūku receptēm.

Pateicoties “Kiberpartizānu” nodrošinātajai informācijas noplūdei, izgaismoti daudzi piemēri, kā “Roskomnadzor” jau gadiem pieprasījuši Baltkrievijas sabiedrībai, medijiem un pat Iekšlietu ministrijai izņemt informāciju, kas vienā vai otrā veidā attiecas ne tikai uz karu, bet arī tādām tēmām kā bojāgājušo skaits apšaudēs, pašnāvības, nepilngadīgo iesaiste bīstamās darbībās un noziegumos. Šādas tēmas par aizliegtām pasludinājusi Federālā jaunatnes lietu aģentūra.

Noplūde pieejamu padarījusi arī dokumentu, kas tapis pēc vienas “Roskomnadzor” nodaļas vadītājas Tatjanas Deniskinas lūguma. 2021.gada jūnijā viņai nosūtīta izziņa par Baltkrievijas informācijas ministru Vladimiru Percovu. Dokumentā iekļauts arī Aleksandra Lukašenko raksturojums par V.Percovu kā vienu no vadošajiem “politiķiem un politologiem”, bet vietējā “opozīcija” viņu vērtējusi kā Baltkrievijai lojālu, kura uzdevums bijis “jaunas valsts ideoloģijas veidošana”. Akcentēti viedokļi par V.Percovu arī kā “krievu pasaules diriģentu”. 2022.gada jūnijā V.Percovs Maskavā ticies ar “Roskomnadzor” pārstāvjiem, tostarp dienesta vadītāju Andreju Lipovu.

JAUNĀKIE RAKSTI

Ķīna izmanto “YouTube” influencerus, lai slēptu uiguru genocīdu

Neskatoties uz to, ka “YouTube” ir bloķēta Ķīnas teritorijā, platforma ir kļuvusi par ideoloģisku...

“Sputņik” un “Baltnews” tā saucamo žurnālistu lieta: Andrejs Solopenko

17.maijā bija jāsākas trešajam tiesas procesam pret vienu no 14 Eiropas Savienības sankciju pārkāpšanas...

Aktīvistu un žurnālistu piesegā Rietumvalstīs tiek iefiltrēti FSB aģenti

Terorisma pētniece Vera Mironova apgalvo, ka kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā aizvadītā gada februārī ASV...

Kā transformējušās dezinformācijas kampaņas par ukraiņu bēgļiem Eiropā

Šī gada janvārī Latvijas mediju telpā gana virspusēji izskanēja ziņa par Pilsonības un migrācijas...

LĪDZĪGI RAKSTI

Ķīna izmanto “YouTube” influencerus, lai slēptu uiguru genocīdu

Neskatoties uz to, ka “YouTube” ir bloķēta Ķīnas teritorijā, platforma ir kļuvusi par ideoloģisku...

“Sputņik” un “Baltnews” tā saucamo žurnālistu lieta: Andrejs Solopenko

17.maijā bija jāsākas trešajam tiesas procesam pret vienu no 14 Eiropas Savienības sankciju pārkāpšanas...

Aktīvistu un žurnālistu piesegā Rietumvalstīs tiek iefiltrēti FSB aģenti

Terorisma pētniece Vera Mironova apgalvo, ka kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā aizvadītā gada februārī ASV...