Emigranti no Latvijas iesaistīti Kremļa ietekmes aktivitātēs Lielbritānijā

Publicēts

spot_img

Turpinot iztirzāt tematu par Kremļa ietekmes aktivitātēs Eiropā iesaistītiem emigrantiem no Baltijas valstīm, apskatījām arī vienu no galvenajiem krievu diasporas aktivitāšu veidotājiem Lielbritānijā – Oļegu Sotņičenko no Daugavpils, kurš apmeties uz dzīvi Dārbijā (Derby).

Lai arī atklātajos avotos nav viennozīmīgi izdibināms, ar ko pirms emigrēšanas uz Lielbritāniju O.Sotņičenko nodarbojies Latvijā, pēc intervijām Krievijas propagandas medijiem zināms, ka viņš mācījies “krievu skolā” un absolvējis “Rīgas dzelzceļa koledžu”. Šķiet, jau kopš ierašanās Apvienotajā Karalistē piesaka sevi kā mūžīgo studentu “The Open University”, par kuras absolvēšanu gan skaidru ziņu nav.

Angļu valodā atrodamā informācija liecina, ka O.Sotņičenko darbavieta ir paša 2015.gadā reģistrētais uzņēmums “Eastern European Networks CIC”. Pēc darbības apraksta uzņēmums sniedz konsultācijas un pakalpojumus austrumeiropiešiem Anglijā, kā arī veicina šo kopienu savstarpējo saliedēšanos un integrāciju vietējā sabiedrībā.

Intervijās uz Krievijas ārvalstu diasporu mērķētajiem medijiem O.Sotņičenko norādījis, ka uzņēmums nodarbojas arī konsultāciju nodrošināšanu, piemēram, vardarbībā cietušajiem austrumeiropiešiem u.tml. Iespējams, balstoties uz šādiem “labas prakses piemēriem” kompānija saņēmusi dotāciju no Derbšīras policijas un noziedzības komisāra biroja 75 000 mārciņu apmērā.

Kā minēts konkrētajā rakstā, O.Sotņičenko, šķiet, kandidējis arī uz Dārbijas pilsētas domi no Leiboristu partijas. Taču šie nebūt nav vienīgie viņa ieņemamie amati. 2017.gadā O.Sotņičenko kļuva par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Krievu kopienu palātas priekšsēdētāju. Organizācija Apvienotajā Karalistē pilda Krievijas ārvalstu tautiešu koordinācijas padomes funkcijas. 2021.gadā O.Sotņičenko ievēlēts arī par Vispasaules ārvalstīs dzīvojošo krievu tautiešu koordinācijas padomes jaunatnes lietu darba grupas vadītāju.

Kandidējot uz šiem amatiem, O.Sotņičenko stratēģiskie mērķi bijuši spēcīgas krievu diasporas veidošana Lielbritānijā, sevišķi koncentrējoties uz jaunatnes atzaru aktivizāciju un komunikācijas ar Krieviju stiprināšanu.

Runājot par tautiešu organizācijas pasākumiem, O.Sotņičenko pēdējos gados sevišķi uzsvēris to, ka būtiska komponente ir ne tikai Lielbritānijas iedzīvotāju iesaiste tajos, bet arī to atspoguļojums medijos vietējā valodā. T.i., viņš centies popularizēt t.s. “Uzvaras dienas”, “Nemirstīgo pulka” gājienu un uz krievvalodīgajiem jauniešiem tendētu pasākumu norisi arī angļu valodā vietējos medijos.

Gan pirms, gan pēc stāšanās Apvienotās Karalistes krievu tautiešu organizācijas līdera amatā, O.Sotņičenko pats piedalījies virknē Krievijas piedāvāto iespēju ārvalstu krievvalodīgajiem jauniešiem. Piemēram, federālās aģentūras Rossotrudņičestvo projektā “Jaunā paaudze”, piedaloties “Krievu politikas skolā” (Российская школа политике), un prezidenta platformas “Krievija – iespēju valsts” konkursā “Krievijas līderi” vēl gana nesen – 2021.gadā. Tolaik izteicies, ka ar savu piemēru vēlas iedvesmot ārvalstu jaunatni apsvērt iespējas studijām, darbam vai dzīvei Krievijā.

Tāpat 2016.gadā O.Sotņičenko saņēmis arī Gorčakova publiskās diplomātijas fonda dotāciju 150 000 rubļu apmērā par projekta ideju “Jauniešu tilts”, bet 2018.gadā – tāda paša izmēra dotāciju no federālās jaunatnes lietu aģentūras Rosmolodjož.

Vienlaikus par centību kā Lielbritānijas – Krievijas attiecību veicināšanā un darbā ar jaunatni O.Stoņičenko saņēmis virkni apbalvojumus, tostarp Krievijas vēstniecības Lielbritānijā pateicību, Krievijas Ārlietu ministrijas tautieša Goda zīmi un diplomus par starptautisku jaunatnes festivālu organizēšanu Krievijā.

Taču ne vienmēr Krievijas finansējums ārvalstu tautiešiem izmantots “godprātīgi” un tieši tam paredzētajiem mērķiem. Proti, kā ziņojis “Radio Brīvība” tatāru-baškīru atzars, O.Sotņičenko 2017.gadā organizējis braucienu uz Pasaules tatāru kongresu Parīzē delegācijai no Lielbritānijas krievu tautiešu vidus, kurai nav bijusi ne mazākā saistība ne ar tatāriem, ne Tatarstānu. Tur, protams, viesojies arī viņš pats.

Tāpat O.Sotņičenko ir NVS misijas starptautiskais vēlēšanu novērotājs: kā redzams viņa sociālajos tīklos, piedalījies vēlēšanu procesa uzraudzībā Moldovā un citu bijušo padomju savienības valstu vēstniecībās Londonā. Pēc intervijām propagandas medijos noprotams, ka bijis velēšanu novērotājs arī Krievijā, atzinīgi vērtējot tās elektroniskās balsošanas iespējas.

JAUNĀKIE RAKSTI

Ķīna izmanto “YouTube” influencerus, lai slēptu uiguru genocīdu

Neskatoties uz to, ka “YouTube” ir bloķēta Ķīnas teritorijā, platforma ir kļuvusi par ideoloģisku...

“Sputņik” un “Baltnews” tā saucamo žurnālistu lieta: Andrejs Solopenko

17.maijā bija jāsākas trešajam tiesas procesam pret vienu no 14 Eiropas Savienības sankciju pārkāpšanas...

Aktīvistu un žurnālistu piesegā Rietumvalstīs tiek iefiltrēti FSB aģenti

Terorisma pētniece Vera Mironova apgalvo, ka kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā aizvadītā gada februārī ASV...

Kā transformējušās dezinformācijas kampaņas par ukraiņu bēgļiem Eiropā

Šī gada janvārī Latvijas mediju telpā gana virspusēji izskanēja ziņa par Pilsonības un migrācijas...

LĪDZĪGI RAKSTI

Ķīna izmanto “YouTube” influencerus, lai slēptu uiguru genocīdu

Neskatoties uz to, ka “YouTube” ir bloķēta Ķīnas teritorijā, platforma ir kļuvusi par ideoloģisku...

“Sputņik” un “Baltnews” tā saucamo žurnālistu lieta: Andrejs Solopenko

17.maijā bija jāsākas trešajam tiesas procesam pret vienu no 14 Eiropas Savienības sankciju pārkāpšanas...

Aktīvistu un žurnālistu piesegā Rietumvalstīs tiek iefiltrēti FSB aģenti

Terorisma pētniece Vera Mironova apgalvo, ka kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā aizvadītā gada februārī ASV...