Emigranti no Latvijas iesaistīti Kremļa ietekmes aktivitātēs Lielbritānijā

Publicēts

Turpinot iztirzāt tematu par Kremļa ietekmes aktivitātēs Eiropā iesaistītiem emigrantiem no Baltijas valstīm, apskatījām arī vienu no galvenajiem krievu diasporas aktivitāšu veidotājiem Lielbritānijā – Oļegu Sotņičenko no Daugavpils, kurš apmeties uz dzīvi Dārbijā (Derby).

Lai arī atklātajos avotos nav viennozīmīgi izdibināms, ar ko pirms emigrēšanas uz Lielbritāniju O.Sotņičenko nodarbojies Latvijā, pēc intervijām Krievijas propagandas medijiem zināms, ka viņš mācījies “krievu skolā” un absolvējis “Rīgas dzelzceļa koledžu”. Šķiet, jau kopš ierašanās Apvienotajā Karalistē piesaka sevi kā mūžīgo studentu “The Open University”, par kuras absolvēšanu gan skaidru ziņu nav.

Angļu valodā atrodamā informācija liecina, ka O.Sotņičenko darbavieta ir paša 2015.gadā reģistrētais uzņēmums “Eastern European Networks CIC”. Pēc darbības apraksta uzņēmums sniedz konsultācijas un pakalpojumus austrumeiropiešiem Anglijā, kā arī veicina šo kopienu savstarpējo saliedēšanos un integrāciju vietējā sabiedrībā.

Intervijās uz Krievijas ārvalstu diasporu mērķētajiem medijiem O.Sotņičenko norādījis, ka uzņēmums nodarbojas arī konsultāciju nodrošināšanu, piemēram, vardarbībā cietušajiem austrumeiropiešiem u.tml. Iespējams, balstoties uz šādiem “labas prakses piemēriem” kompānija saņēmusi dotāciju no Derbšīras policijas un noziedzības komisāra biroja 75 000 mārciņu apmērā.

Kā minēts konkrētajā rakstā, O.Sotņičenko, šķiet, kandidējis arī uz Dārbijas pilsētas domi no Leiboristu partijas. Taču šie nebūt nav vienīgie viņa ieņemamie amati. 2017.gadā O.Sotņičenko kļuva par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Krievu kopienu palātas priekšsēdētāju. Organizācija Apvienotajā Karalistē pilda Krievijas ārvalstu tautiešu koordinācijas padomes funkcijas. 2021.gadā O.Sotņičenko ievēlēts arī par Vispasaules ārvalstīs dzīvojošo krievu tautiešu koordinācijas padomes jaunatnes lietu darba grupas vadītāju.

Kandidējot uz šiem amatiem, O.Sotņičenko stratēģiskie mērķi bijuši spēcīgas krievu diasporas veidošana Lielbritānijā, sevišķi koncentrējoties uz jaunatnes atzaru aktivizāciju un komunikācijas ar Krieviju stiprināšanu.

Runājot par tautiešu organizācijas pasākumiem, O.Sotņičenko pēdējos gados sevišķi uzsvēris to, ka būtiska komponente ir ne tikai Lielbritānijas iedzīvotāju iesaiste tajos, bet arī to atspoguļojums medijos vietējā valodā. T.i., viņš centies popularizēt t.s. “Uzvaras dienas”, “Nemirstīgo pulka” gājienu un uz krievvalodīgajiem jauniešiem tendētu pasākumu norisi arī angļu valodā vietējos medijos.

Gan pirms, gan pēc stāšanās Apvienotās Karalistes krievu tautiešu organizācijas līdera amatā, O.Sotņičenko pats piedalījies virknē Krievijas piedāvāto iespēju ārvalstu krievvalodīgajiem jauniešiem. Piemēram, federālās aģentūras Rossotrudņičestvo projektā “Jaunā paaudze”, piedaloties “Krievu politikas skolā” (Российская школа политике), un prezidenta platformas “Krievija – iespēju valsts” konkursā “Krievijas līderi” vēl gana nesen – 2021.gadā. Tolaik izteicies, ka ar savu piemēru vēlas iedvesmot ārvalstu jaunatni apsvērt iespējas studijām, darbam vai dzīvei Krievijā.

Tāpat 2016.gadā O.Sotņičenko saņēmis arī Gorčakova publiskās diplomātijas fonda dotāciju 150 000 rubļu apmērā par projekta ideju “Jauniešu tilts”, bet 2018.gadā – tāda paša izmēra dotāciju no federālās jaunatnes lietu aģentūras Rosmolodjož.

Vienlaikus par centību kā Lielbritānijas – Krievijas attiecību veicināšanā un darbā ar jaunatni O.Stoņičenko saņēmis virkni apbalvojumus, tostarp Krievijas vēstniecības Lielbritānijā pateicību, Krievijas Ārlietu ministrijas tautieša Goda zīmi un diplomus par starptautisku jaunatnes festivālu organizēšanu Krievijā.

Taču ne vienmēr Krievijas finansējums ārvalstu tautiešiem izmantots “godprātīgi” un tieši tam paredzētajiem mērķiem. Proti, kā ziņojis “Radio Brīvība” tatāru-baškīru atzars, O.Sotņičenko 2017.gadā organizējis braucienu uz Pasaules tatāru kongresu Parīzē delegācijai no Lielbritānijas krievu tautiešu vidus, kurai nav bijusi ne mazākā saistība ne ar tatāriem, ne Tatarstānu. Tur, protams, viesojies arī viņš pats.

Tāpat O.Sotņičenko ir NVS misijas starptautiskais vēlēšanu novērotājs: kā redzams viņa sociālajos tīklos, piedalījies vēlēšanu procesa uzraudzībā Moldovā un citu bijušo padomju savienības valstu vēstniecībās Londonā. Pēc intervijām propagandas medijos noprotams, ka bijis velēšanu novērotājs arī Krievijā, atzinīgi vērtējot tās elektroniskās balsošanas iespējas.

JAUNĀKIE RAKSTI

Latvijas “pārstāvniecība” drošībnieku un izlūku sanāksmē Krievijā

No 23. līdz 25.aprīlim Sanktpēterburgā norisinājās starptautiska drošības pārstāvju sanāksme, kuras uzdevums bija sapulcēt...

Krievijā publicē rekomendācijas 9.maija svinētājiem ārzemēs

Nevienam nav noslēpums, ka Krievija izmanto t.s. “uzvaras dienu” savas imperiālistiskās politikas attaisnošanai. Sevišķi...

Kā Latvijas uzņēmumi nodrošina “drosmes eliksīru” Medvedeva naida runai

Pagājušonedēļ "The Insider" publicēja izpēti, atklājot, ka bijušā Krievijas prezidenta un pašreizējā Drošības padomes...

Latvijas iedzīvotājiem ar autobusu ir vieglāk aizbraukt uz Krieviju un Baltkrieviju nekā uz Daugavpili

Kopš Krievijas asiņainā kara pret Ukrainu sākuma pagājuši jau divi gadi. Šajā laikā pret...

LĪDZĪGI RAKSTI

Latvijas “pārstāvniecība” drošībnieku un izlūku sanāksmē Krievijā

No 23. līdz 25.aprīlim Sanktpēterburgā norisinājās starptautiska drošības pārstāvju sanāksme, kuras uzdevums bija sapulcēt...

Krievijā publicē rekomendācijas 9.maija svinētājiem ārzemēs

Nevienam nav noslēpums, ka Krievija izmanto t.s. “uzvaras dienu” savas imperiālistiskās politikas attaisnošanai. Sevišķi...

Kā Latvijas uzņēmumi nodrošina “drosmes eliksīru” Medvedeva naida runai

Pagājušonedēļ "The Insider" publicēja izpēti, atklājot, ka bijušā Krievijas prezidenta un pašreizējā Drošības padomes...