Kompānijas “Graphika” pētnieki 2022.gada nogalē novērojuši, ka ar Ķīnu, iespējams, saistītajā informācijas operācijā, kurai dots nosaukums “Spamouflage”, izmantoti video materiāli ar fiktīvām personām, kuri gandrīz droši bijuši veidoti, izmantojot mākslīgo intelektu.
Lai gan mākslīgā intelekta izmantošana informācijas operācijās nav nekas jauns, līdz šim tas primāri ticis izmantots fotogrāfiju vai citu jau esošu multimediju failu apstrādei. Šī ir pirmā reize, kad informācijas operācijā tikuši izmantoti pilnībā ar mākslīgā intelekta palīdzību ģenerēti videoklipi.
Šim nolūkam operācijas īstenotāji bija izveidojuši fiktīvu mediju, kuram dots nosaukums “Wolf News”. Medija ziņu diktori bija fiktīvas personas, kuras bija izveidotas ar mākslīgā intelekta palīdzību.

Informācijas operācijai nepieciešamie videoklipi bija veidoti, izmantojot Lielbritānijā esošas kompānijas “Synthesia” piedāvātos risinājumus. Kompānijas mājaslapā ir minēts, ka šādi videoklipi ir paredzēti vienīgi marketinga vai personāla apmācību vajadzībām, taču ne politiska satura radīšanai. Neskatoties uz to, “Graphika” novērojumi liecina, ka kompānijas tehnoloģija tika izmantota, lai radītu Ķīnas valdībai draudzīgu politisko ziņu saturu.
“Graphika” vērtējumā videoklipu kvalitāte bijusi salīdzinoši zema, tie pavairoti, izmantojot botu tīklu, un neviens no videoklipiem tīmeklī nav spējis savākt vairāk par 300 skatījumiem.
“Graphika” pētnieki uzskata, ka, neskatoties uz pašreizējām likstām, nākotnē mākslīgā intelekta izmantošana informācijas operācijās kļūs aizvien biežāka, un ar tā palīdzību veidotā satura kvalitāte augs.
Neilgi pēc pētījuma veikšanas “Graphika” novērojusi, ka arī citi informācijas operāciju aktori sākuši izmantot līdzīgu satura veidošanas taktiku. Piemēram, mākslīgais intelekts ticis izmantots, lai ģenerētu videoklipus Burkina Faso interneta segmentā.
Jāatgādina, ka Burkina Faso iepriekš ir tikusi novērota Krievijas oligarha Jevgeņija Prigožina kontrolē esošās privātās militārās kompānijas “Vagner” klātbūtne. Pats J.Prigožins ir atzinis, ka viņam pieder arī kompānija “Internet Research Agency” jeb t.s. “troļļu fabrika”, kura iepriekš ir iejaukusies demokrātiskajos procesos Rietumvalstīs.